Czy keramzyt zamiast styropianu lub też wełny mineralnej to dobre rozwiązanie?

Wełna mineralna, styropian, pianka PUR- wszystkie te materiały służą do wykonywania izolacji termicznej budynków. Każdy z tych materiałów ma swój charakterystyczny sposób montażu, a także ważne cechy, które sprawiają, że można finalnie uzyskać naprawdę bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła w budynku.

 

To właśnie dzięki solidnej warstwie izolacji można zafundować sobie budynek energooszczędny, komfortowy do życia, ale jednocześnie- taki, który nie generuje dużych kosztów utrzymania. Nie każdy natomiast wie o tym, że do tych popularnych materiałów izolacyjnych można również zaliczyć keramzyt. Izolacja keramzytem staje się coraz popularniejsza, a jego ogromną zaletą jest to, że można go wykorzystywać tak naprawdę wszędzie- nawet do ocieplania podpiwniczeń, które znajdują się pod poziomem gruntu. Do takich celów nie będziemy mogli wykorzystać chociażby styropianu.

Jaką warstwę izolacyjną możemy wykonać z wykorzystaniem keramzytu?

W zależności od tego, jaki projekt budowlany będziemy chcieli wykonać, kruszywo keramzytowe możemy zakupić w wersji workowanej lub też sypkiej. Jeśli chodzi o sypką formę keramzytu- można je zamówić specjalnymi samochodami samowyładowczymi bezpośrednio pod wskazany adres, co jest opcją bardzo wygodną. Szczegóły związane z zakupem keramzytu można znaleźć na stronie- https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-podlogi/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/. Warto wiedzieć o tym, że z wykorzystaniem keramzytu można wykonać różne rodzaje ociepleń w budynku:

 

  • Można efektywnie zaizolować ściany i stropy w budynku układając worki z keramzytem naprzemiennie względem siebie w specjalnej obudowie, która je unieruchomi. W przypadku standardowych worków konieczne będą 2-3 warstwy kruszywa. Niwelując występowanie mostków cieplnych pomiędzy poszczególnymi workami można uzyskać solidną izolację ścian w obrębie całego budynku, a także w samej piwnicy.
  • Izolacja keramzytem może też zostać wykonana bezpośrednio na gruncie w przypadku chęci wykonania posadzki w budynku. Kruszywo umieszcza się bezpośrednio na ziemi pamiętając o tym, że musi ono zostać wcześniej jeszcze specjalnie zaimpregnowane tak, aby ograniczyć proces kapilarnego podciągania wilgoci, jaki naturalnie dotyczy keramzytu. Kruszywo wymaga odpowiedniego ubicia, a także zagęszczenia. Dlatego planując inwestycję zawsze należy zakupić ten materiał z delikatnym zapasem właśnie po to, aby stworzona warstwa keramzytu była solidna, a kruszywo po odpowiednim ubiciu już się w żaden sposób nie przesuwało. Na tak przygotowaną warstwę można dawać kolejne materiały, na przykład można rozkładać specjalistyczne folie.