Dieta dla biegaczy – najważniejsze zasady

Jeżeli jesteś osobą aktywną, a Twoją największą pasją jest bieganie, powinieneś pomyśleć nie tylko o zakupie odpowiedniego sprzętu (zwłaszcza butów), ale również prawidłowym jadłospisie. To, co jesz na co dzień, ma bowiem wpływ nie tylko na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale również wyniki, jakie osiągasz. Jak powinna wyglądać dieta dla biegaczy? Oto kilka najważniejszych zasad, do których warto się stosować!

Dieta dla biegaczy a zapotrzebowanie kaloryczne

Im więcej w Twoim życiu jest wysiłku fizycznego, tym wzrasta Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to bardzo istotna kwestia, która z jednej strony pomoże Ci zyskać odpowiedni poziom energii, a z drugiej wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie, samopoczucie i oczywiście osiągi.

Przy mniej aktywnym trybie życia podstawową przemianę materii należy pomnożyć przez wskaźnik 1,2-1,3. Natomiast dieta dla biegaczy powinna rządzić się nieco innymi prawami – w tym wypadku przemianę należy pomnożyć przez 2, a nawet więcej – w zależności od stopnia intensywności ćwiczeń. Jeżeli np. biegasz około 45 minut dziennie, masz 180 cm wzrostu oraz ważysz 80 kg, Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wyniesie około 2900-3000 kcal.

Warto wziąć tę kwestię pod uwagę i samodzielnie policzyć własne zapotrzebowanie kaloryczne, które będzie podstawą diety dla aktywnych.

Składniki w diecie dla aktywnych biegaczy

Podstawowymi źródłami w diecie dla biegaczy są oczywiście białka, tłuszcze oraz węglowodany. Musisz jednak odpowiednio selekcjonować produkty i wybierać takie źródła energii, które będą idealnie dopasowane do Twojego aktywnego stylu życia.

Polecamy spożywanie:

  • białek, w postaci jaj, mięs, ryb, nabiału oraz nasion roślin strączkowych;
  • tłuszczów, w postaci oliwy z oliwek, pestek i orzechów, żółtek jaj oraz tłustych ryb morskich;
  • węglowodanów, w postaci kasz, płatków owsianych, ryżu brązowego, mąki pełnoziarnistej i owoców.

Z diety dla aktywnych warto natomiast całkowicie wykluczyć wszelkiego rodzaju słodycze i napoje słodzone, dania gotowe, produkty wielokrotnie przetworzone, tłuste mięsa i wędliny oraz oczywiście alkohol. W ten sposób uda Ci się osiągnąć optymalną formę i czerpać maksymalną przyjemność oraz satysfakcji z pasji, jaką jest bieganie.

Sport a odżywienie – zyskaj wsparcie dietetyka!

Stworzenie indywidualnego jadłospisu, który będzie idealny dla osoby aktywnej, wcale nie jest łatwe. Jeżeli więc chcesz, aby Twoja dieta dla biegaczy była optymalna, skonsultuj się z dietetykiem. Dokładnie zbada on skład Twojego ciała, przeanalizuje Twoje potrzeby i preferencje, a także stworzy jadłospis, który będzie dostosowany do Twojego zapotrzebowania kalorycznego oraz intensywności ćwiczeń. Nie musisz nawet wychodzić z domu – najlepsze gabinety dietetyczne świadczą swoje usługi również online, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu i zyskasz maksymalny komfort.

Sport a odżywianie to temat rzeka – zadbaj o kwestię diety, dzięki czemu z całą pewnością osiągniesz doskonałe wyniki, a do tego zminimalizujesz ryzyko kontuzji!