Zamiatarki drogowe w przestrzeni miejskiej – jaki jest ich wpływ wpływ na środowisko?
Zadaniem zamiatarek drogowych jest regularna praca w przestrzeni miejskiej polegająca na jej oczyszczaniu. W praktyce to oczyszczanie może przyjmować różną formę. Podstawowym zadaniem każdej zamiatarki jest jednak przede wszystkim szczotkowanie nawierzchni. Podczas takiego zamiatania obrotowe szczotki są dodatkowo zraszane. Można więc powiedzieć, że zamiatanie odbywa się w tym przypadku na mokro co jest bardzo istotne. Dzięki temu cały proces oczyszczania ulic nie przyczynia się do unoszenia się pyłu i kurzu, a w szczególności pyłu PM10. Jak można sobie jednak wyobrazić, zamiatarki operują w przestrzeni miejskiej dość intensywnie i z określoną regularnością. Wszystko po to, aby rzeczywiście być w stanie utrzymać tę przestrzeń w czystości, co naprawdę dobrze sprawdza się w praktyce.
Na przestrzeni lat na tyle doskonalono te maszyny, aby ich praca mogła być jeszcze bardziej efektywna. Przede wszystkim zmniejszono ich rozmiar – tak powstały modele klasy kompaktowej. Zastosowano też wiele patentów, które ułatwiają cały proces oczyszczania miasta, czyli przestrzeni która z definicji jest mocno ograniczona. Mowa tutaj na przykład o zastosowaniu specjalnej ramy przegubowej określanej też jako rama skrętna, co ułatwia wejście zamiatarką w ciasny skręt.
Jakie zanieczyszczenia generują zamiatarki?
Zamiatarki działają w przestrzeni miejskiej od wiosny do jesieni, zawsze wtedy kiedy panują dodatnie temperatury. Wszystko dlatego, że podstawą ich pracy jest operowanie wodą. Standardowo, wyjeżdżają one na ulicę w godzinach, w których natężenie ruchu ulicznego nie jest zbyt duże. Nadal najpopularniejszymi modelami są zamiatarki spalinowe. Szalenie istotne jednak stało się to, jaką ilość zanieczyszczeń wpuszczają one do atmosfery podczas swojej pracy. Głównym staraniem producentów jest, aby ta ilość zanieczyszczeń faktycznie była jak najmniejsza.
Czy są modele całkowicie przyjazne dla środowiska?
Oczywiście, takie modele już pojawiają się na rynku. Są to pojazdy, które są wyposażone tylko i wyłącznie w napęd elektryczny. To zamiatarki, które pracują wyjątkowo cicho i które posiadają pojemną i wydajną baterię możliwą do doładowania już w kilka godzin. Pojazdy te posiadają naprawdę bardzo sensowny zasięg, przez co naprawdę dobrze sprawdzają się w praktyce i są uważane za rozwiązanie przyszłości. Zarówno w przypadku modeli spalinowych jak i elektrycznych, możliwa jest naprawa zamiatarek w sytuacjach awaryjnych. Najczęściej taka naprawa zamiatarek może być wykonana zimą, kiedy maszyny te mają chwilowy przestój w swojej pracy.