Planujesz udział w maratonie? Zobacz jak się przygotować!

Maraton, nie tylko dla zawodowców!

Bieg maratoński postrzegany jest jako najbardziej „królewski” z biegów, nie bez powodu to właśnie on zwieńcza Igrzyska Olimpijskie. Niegdyś był to bieg, na który decydowali się wyłącznie zawodowcy, dziś również biegacze – amatorzy startują w tego typu zmaganiach. Chcąc wziąć udział w maratonie należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ale także o… odpoczynku i nawodnieniu organizmu. Przestrogą przed przetrenowaniem i odwodnianiem niech będzie głośna ostatnimi czasy tragedia jak przydarzyła się biegaczce Recho Goskei na 500 metrów przed metą warszawskiego maratonu, gdy kobieta upadła i nie była w stanie samodzielnie stanąć na nogach. Aby zapobiec takiej sytuacji należy odpowiednio się przygotować, przed samym maratonem dobrze odpocząć, a na trasie dbać o dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów.

Sposób w jaki należy zacząć przygotowania do maratonu zależy w dużej mierze do tego, czy będą to pierwsze treningi i kontakt z bieganiem, czy może osoba myśląca o maratonie jest już doświadczonym biegaczem.

Osoby, które dopiero zaczynają bieganie powinny rozpocząć od marszu w szybkim tempie przerywanego jedynie krótkimi biegami, które nie powinny trwać dłużej niż 1 minutę i nie powinny powtarzać się częściej niż co 5 minut. Pierwszy trening powinien wynieść około 30 minut, każdy kolejny powinien być dłuższy, podobnie jak czas biegu. Należy pamiętać także o tym, że przygotowując się do maratonu nie biegamy codziennie, ale 3 – 4 razy w tygodniu, aby dać organizmowi czas na odpoczynek. Na weekend należy zaplanować dłuższe trasy i dłuższe biegi.

Podczas biegu bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie, brak prawidłowych nawyków w kwestii oddechów prowadzi do szybkiego łapania zadyszek oraz szybszego zmęczenia. Szybsze i większe zmęczenie powoduje także nieprawidłowa pozycja ciała podczas biegania, dlatego też również na ten element należy zwracać uwagę podczas treningów i odpowiednio go korygować. Ważne będą także dobre buty do biegania, które są szczególnie istotne jeśli biegamy po asfaltowych czy betonowych nawierzchniach.