Amatorskie Kluby Sportowe

Sport i aktywność fizyczna stają się obecnie niezwykle popularne, można by rzec, że są one w modzie. W związku z tym coraz więcej osób biega, pływa, jeździ na rowerze, natomiast zwolennicy sportów drużynowych organizują się w amatorskie kluby sportowe. Amatorskie kluby sportowe powstają z różnej inicjatywy, czasem jest to grupa osób, z różnych miejsc, skupiona wokół danej dyscypliny sportowej, innym razem są to osoby z jednego osiedla czy jednej dzielnicy, jeszcze innymi razem amatorski klub sportowy powstaje w obrębie danej firmy, gdy grupa jej pracowników postanawia wspólnie uprawiać jakiś sport drużynowy.

Oczywiście można robić to na własną rękę wynajmując od czasu do czasu salę czy boisko, ale dzięki klubom sportowym wiele spraw staje się łatwiejszych, jak choćby znalezienie przeciwnika do sparingów, czy możliwość wzięcia udziału w turnieju, które są organizowane pomiędzy amatorskimi klubami sportowymi. Ponadto taki klub jeśli działa oficjalnie ma prawo pozyskiwać sponsorów, zajmuje się także administracją sali czy boiska, które udostępnia swoim członkom. Ponadto często takie klubu zapewniają opiekę lekarską czy trenerska podczas turniejów i przygotowań do nich. Wszystko zależy od tego jak prężnie działa dany klub. Zatem istnieje wiele powodów, dla których dołączenie do takiego klubu może okazać się dobrym pomysłem.

Z drugiej strony amatorskie kluby sportowe starają się pozyskać członków, bowiem ich funkcjonowanie zależne jest właśnie od tego, czy znajdą się osoby chętne zrzeszać się w obrębie klubu. Kluby troszczą się także o wychowanie nowych członków, czyli organizują treningi i drużyny juniorskie złożone z dzieci i nastolatków. Kluby, które działają już od jakiegoś czasu i mają swoją historię, w tym historie zwycięstw, cieszą się dużą popularnością i członkowie chętnie do nich dołączają. Problemem może być pozyskiwanie członków przez nowo powstające KS. Tego typu kluby powinny przede wszystkim zatroszczyć się o widoczność w internecie oraz oplakatować swoją siedzibę.

Widoczność w internecie zapewni stworzenie strony internetowej, dziś jeśli ktoś będzie zainteresowany uprawianiem danego sportu, prawdopodobnie pierwsze co zrobi, to wpisze w wyszukiwarkę hasło: „amatorskie drużyny siatkarskie w Katowicach”, albo „gdzie można zagrać w siatkę”, itp. Dlatego dobrze jest przygotować stronę internetową, na której będzie dokładny opis w co można zagrać w danym klubie i jakie są zasady przyjmowania oraz członkostwa. Czasem sama strona nie wystarczy, aby zostać znalezionym w internecie konieczne jest pojawienie się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, aby to osiągnąć należy zacząć pozycjonować stronę internetową, najlepiej zlecić to profesjonalnej agencji, takiej jak – Brandbay. Pozycjonowanie jest czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy, robiąc to na własną rękę klub może zaszkodzić swojej stronie.

Ważne jest także, aby siedziba klubu była dobrze oznakowana, znajdował się na niej napis lub baner informujący, że działa tutaj amatorski klub sportowy, warto także zastanowić się na rozwieszeniem bilbordów w mieście, dzięki którym jego mieszkańcy dowiedzą się o klubie.