Jak przygotować się do maratonu?

Obecnie w naszym kraju jest wiele maratonów czy też półmaratonów. Wszystko oczywiście z tego powodu, że bieganie jest w Polsce coraz popularniejsze i wydaje się, że na swej popularności będzie ono tylko i wyłącznie zyskiwać. Skoro jesteśmy już przy maratonach, nie ukrywajmy, że dla wielu jest to szczyt marzeń, jeżeli weźmiemy pod uwagę bieganie. Jasne jest jednak to, że maraton to również ogromny wysiłek, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Co zatem zrobić, aby pobiec w maratonie i go ukończyć? Oto kilka porad dla biegaczy, którzy mają taki cel i chcą stanąć na starcie biegu maratońskiego.

Maratoński BPS

Bardzo ważny jest tak zwany maratoński BPS, a więc ostatnie czterdzieści dni do startu. To właśnie w tym okresie osoby, które chcą pobiec w maratonie, muszą skutecznie przygotować wszystkie mechanizmy adaptacyjne do przebiegnięcia 42 kilometrów z prędkością maksymalną, która dla każdego zawodnika jest inna. Dróg do osiągnięcia tego celu jest oczywiście wiele. Wszystko zależy tutaj od samego biegacza czy też jego trenera.

Szczególnie ważny jest rozpad wolnych kwasów tłuszczowych, które są głównym źródłem energii podczas biegu maratońskiego i to właśnie te mechanizmy powinni doskonalić biegacze w ostatnich sześciu tygodniach przed startem w maratonie. Prościej rzecz ujmując, na maratonie organizm musi korzystać z tłuszczów, a nie węglowodanów. Ich zapas na wysiłek maratoński będzie bowiem niewystarczający.

Trening o niskiej intensywności

Podstawą treningu w ostatnich tygodniach przed startem w maratonie musi być bieganie o niskiej intensywności. Oczywiście organizm powinniśmy też przygotowywać na dłuższy wysiłek. W praktyce oznacza to tyle, że co najmniej cztery razy w tygodniu należy biegać po około dwie i pół lub nawet trzy godziny. Wydaje się, że najefektywniejszy jest tutaj trening LSD, a więc „long slow distance”, przez który rozumiemy długie, ale za to wolne wybieganie. Kilka takich jednostek treningowych pozwoli organizmowi poznać reakcje, z jakimi spotka się on w czasie samego maratonu.

Poza tym organizm powinien poznać średnią prędkość maratonu, a więc warto odbyć kilka jednostek treningowych z prędkością, w jakiej jesteśmy w stanie przebyć cały maraton.

Oczywiście o treningach przed maratonem wiele dowidzieć się można z publikacji specjalistów, którzy przygotowali już wiele osób do tak wielkiego wysiłku. Wiele cennych informacji na ten temat znajdziecie pod linkiem https://ksstaszewscy.pl/trening-do-maratonu/.