Jak zrelaksować się po treningu?

Okres wypoczynku i relaksu jest bardzo ważny, zwłaszcza po wyczerpującej dawce ćwiczeń. W odpowiedni sposób trzeba zadbać, by zmęczone mięśnie i stawy były gotowe na kolejną dawkę treningową. Jakie są skuteczne sposoby na sprawne odzyskanie sił i wypoczynek? Przedstawiamy dwie popularne metody stosowane na całym świecie

Sauna

Wizyta w saunie to bardzo popularny sposób na wypoczynek potreningowy. Powszechnie wiadomo, że podniesiona temperatura łagodzi wszelkie dolegliwości i rozluźnia organizm. W wielu miastach butikowe kluby fitness premium mają w swej ofercie saunę, z której można swobodnie korzystać w ramach wykupionego karnetu. Jak korzystać z sauny, by sobie nie zaszkodzić? Nie można wchodzić do sauny tuż po treningu! Po intensywnych ćwiczeniach organizm jest odwodniony, a rytm serca przyśpieszony. Innymi słowy po treningu należy wykonać parę ćwiczeń na schłodzenie organizmu, spowolnić oddech i uzupełnić płyny. Dopiero przy schłodzeniu organizmu do normalnej temperatury ciała można udać się do sauny.

Nie warto korzystać z sauny także przed treningiem. Niesamowicie wysoka temperatura odwadnia organizm, traci się cenne elektrolity i „wysysana” jest cenna na ćwiczeniach energia. Nie należy również przebywać w takiej temperaturze dłużej niż 15 minut.

Grota solna – Haloterapia

Grota solna to pomieszczenie, którego mikroklimat bardzo korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Ściany wyłożone są solą morską (najczęściej z Morza Czarnego). Powietrze, które pełne jest jonów soli, pozwala się zrelaksować, uspokoić oddech. Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie kuracji chorób dróg oddechowych, zatok, tarczycy czy nawet nerwicy. Sól pomaga także w utrzymaniu odporności. Dzięki stałej kontroli wilgotności i temperatury utrzymywanej na poziomie 23 stopni cenne pierwiastki skutecznie są pochłaniane przez organizm.

Groty solne coraz częściej tworzy się w klubach fitness w Polsce. Jedną z grot zaaranżowano w Vitality Boutique na krakowskich Bronowicach. Ofertę można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.vitalityboutique.pl/haloterapia/ . Haloterapia jest wskazana właściwie dla każdego, ale po treningu pełne dotlenienie i wypoczynek przy kojącej muzyce może smakować jeszcze lepiej!