Jesienna odzież górska – trekking i wspinaczka

Co prawda pozostał ponad miesiąc najcieplejszego okresu w roku, to przecież rozpoczęcie jesieni wcale nie oznacza zawieszenia aktywności w górach – wręcz przeciwnie! Wielu uważa, że to właśnie pierwsze miesiąc jesieni to najlepsza pora, by odwiedzić góry ze względu na wyjątkowe widoki i Złotą Polską Jesień. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej odzieży i sprzęcie. Postaram się doradzić w wyborze produktów, które sprawdzą się podczas jesiennych wypadów i wypraw górskich. Oczywiście większość proponowanych produktów sprawdzi się przez większość roku (softshell, bluza) i to w każdych warunkach. Zapraszamy do lektury.

Spodnie trekkingowe

Spodnie to część garderoby, która nie dość że musi być wygodna, to jeszcze odpowiednio wytrzymała. Dobre spodnie trekkingowe muszą być przede wszystkim przewiewne, nie mogą krępować ruchów czy obcierać. Przyda się także wyprofilowanie kolan. Jeśli szykujecie się na wyprawę w Alpy czy nawet Tatry dobrym rozwiązaniem będzie wybór spodni wspinaczkowych Ocun, których materiał z łatwością sprosta skalistości podłoża. Oczywiście nie zapominajmy o tym, żeby spodnie miały odpowiedni układ kieszeń zapinanych na suwak – warto mieć najpotrzebniejsze przedmioty na wyciągnięcie ręki. Przyda się również pasek.. Oczywiście najlepiej, żeby był z lekkich materiałów. Klamerka powinna być z łatwością odpinana w rękawiczkach. Oczywiście na lżejsze spacery górskie i trekking nie trzeba się decydować na kosztowne spodnie. Często sprawdzą się po prostu w miarę ciepłe i wygodne spodnie – mogą być nawet jeansy. Wszystko zależy od stopnia trudności szlaku i tego, ile chcemy przeznaczyć na nie srodków.

Bluza – lekko i ciepło

Jaka jest idealna bluza w góry? No cóż, nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że powinna być jak najlżejsza i równocześnie ciepła. Na chłodną aurę przyda się bluza typu softshell z dopasowanym kapturem, który nie będzie krępować ruchów głowy. Dobrym rozwiązaniem może być też bluza stretch Montano, która zapewni komfort nawet w surowych warunkach. Ważnym aspektem jest odpowiednia długość rękawów, która musi być dłuższa niż w bluzach noszonych na co dzień. Tutaj ponownie warto przypomnieć o wygodnym i ergonomicznym układzie kieszeni i schowków. Dla amatorów dobrym rozwiązaniem będzie syntetyczny sweter czy polar, który kupicie w sklepie sportowym już za parędziesiąt złotych.

Kurtka

Kurtkę można kupić już za parędziesiąt złotych, jednak nie spodziewajmy się dużej ochrony i przewiewności. Przede wszystkimi należy zwrócić uwagę na materiał, z którego kurtka jest wykonana, a co najważniejsze, na membranę, dzięki której mamy ochronę przed wiatrem, wilgocią i chłodem. Tutaj ponownie warto zredukować wagę – optymalnie do 300 gramów, by nie dodawać zbędnych kiogramów. W przypadku dobrej pogody z łatwością taką kurtkę schowamy do plecaka. Dla podróżników-minimalistów proponujemy kurtki puchowe, które sprawdzą się na spacerach górskich, a praktycznie nie zajmują miejsca w bagażu.

Czapka

Nakrycie głowy to bardzo ważna sprawa. Na jesienie warto już zaopatrzyć się przynajmniej w czapkę z lekkim ociepleniem, a nawet zimową. W najwyższych partiach Karpatach czy Sudetów już w październiku trzeba liczyć się z niskimi temperaturami, wiatrem i opadami atmosferycznymi.