Właściwa lina wspinaczkowa. Rodzaje i zastosowanie.

Każdego wspinacza czeka szereg zakupowych decyzji, od których będzie zależała nie tylko przyjemność jego kolejnych wypraw, ale i bezpieczeństwo. Do takich wyborów należy kwestia odpowiedniej liny wspinaczkowej. Prezentujemy poszczególne rodzaje lin wspinaczkowych. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednią linę w zależności od doświadczenia i zainteresowań wspinacza.

Lina dynamiczna czy statyczna?

Wyróżniamy dwa rodzaje lin wspinaczkowych. Dzięki dużej rozciągłości i szczególnej budowie liny dynamiczne pochłaniają energię powstałą na skutek odpadnięcia. Wyróżniamy kilka rodzajów lin dynamicznych, każdy  do zastosowania w innym terenie.

Lina pojedyncza, która zwykle ma od 50 do 70 m długości oraz 9-12 mm średnicy. Ze względu na łatwość w użytkowaniu i stosunkową lekkość jest to najbardziej popularny typ lin wspinaczkowych. Przykładowym egzemplarzem w tej kategorii jest lina dynamiczna Tendon Smart.

Liny podwójna (połówkowa). Stosuje się złożoną w pół żyłę o długości 120 m lub dwie długie na 60 m każda. W razie konieczności, umożliwiają szybszą ewakuację ze ściany. Zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo: siły działające podczas hamowania rozkładają się na dwie żyły.

Lina statyczna nie ulega rozciąganiu tak jak dynamiczna. Dzięki temu przydaje się tam, gdzie podchodzi się po niej z zastosowaniem ciężkich narzędzi na przykład w jaskinoznastwie czy pracach na wysokościach. Nie powinno się wykorzystywać ich do wspinaczki. Ponieważ nie mają właściwości pochłaniających energię w czasie odpadnięcia, lot wspinacza może skutkować obrażeniami ciała, złamaniem kręgosłupa a nawet urwaniem się liny, którego następstwa mogą być tragiczne.

Jaką linę wspinaczkową wybrać?

Oczywiście w zależności od jaką zamierzamy uprawiać. Te z dolnej półki cenowej spokojnie sprawdzą się w wypadku wspinaczki sportowo skałkowej. Zależy nam, żeby była lekka, dlatego nie szukamy niczego o średnicy większej niż 10mm. Powłoka waterproof przyda się w wypadku forsowania wielkich ścian. Co ważniejsze tutaj szukamy czegoś znacznie bardziej wytrzymałego, mając na uwadze znacznie większe tarcia i poważniejsze loty. Na górskie wspinaczki koniecznie zabieramy linę podwójną. W ten sposób unikamy ryzyka przecięcia jedynego narzędzia asekuracji.

Zadbaj o swoją linę!

Aby lina służyła nam jak najdłużej i zapewniała bezpieczeństwo podczas wspinaczki należy o nią dbać. Powinno się regularnie sprawdzać, czy nie została uszkodzona. W żadnym wypadku nie wolno deptać liny. Powinno się przechowywać ją zwiniętą w ciemnym miejscu. Uwzględniając zalecenia producenta, co jakiś czas prać linę. Dbać o czystość liny i odpowiednie przechowywanie, kiedy nie jest używana. W żadnym wypadu nie można suszyć liny na słońcu, co może poskutkować utratą jej właściwości.

W drogę

Poznawszy różne rodzaje lin dynamicznych można udać się na zakupy przed nadchodzącą wspinaczką. Przy wyborach kierujmy się nie tylko zawartością naszego portfela ale i zdrowym rozsądkiem. Jednocześnie pamiętajmy, że nawet najdroższy produkt nie posłuży nam długo, jeżeli nie będziemy o niego dbać we właściwy sposób.